Manuelle limfeller
Gule limfeller fanger blant annet mellus, trips og minerflue. Ved sjekk av limfellene, kan du lettere oppdage angrep av skadedyret før du ser skaden på plantene. Regelmessige registreringer av limfellene gir data om hvordan skadedyrangrepet utvikler seg over tid. Dermed blir det lettere å se hvilke planteverntiltak som må gjøres og hvordan de virker.
Ulempen med å sjekke limfellene manuelt, er at det tar mye tid og at det krever en person som har kunnskap om hvordan skadedyrene ser ut. I en travel hverdag kan det være vanskelig å få tid til å sjekke limfellene regelmessig og å samle dataene slik at vi kan se utviklingen av skadedyrene over tid.
Trap-Eye er opprinnelig utviklet for tomatproduksjon og gjenkjenner følgende skadedyr: mellus, Sør-amerikansk tomatmøll (Tuta absoluta), minerflue (Liriomyza) og trips og følgende nyttedyr: rovtegene Macrolophus pygmaeus og Nesidiocoris tenuis.
Antall skadedyr registreres regelmessig, eks. en gang i uken. Dataene lastes opp og er tilgjengelig online. Det kan være flere bruker slik at både gartneriet og rådgiver har tilgang til de samme dataene. Dataene vises som kart over veksthuset der hver limfelle er merket med en fargekode. Fargekoden viser nivået av antall skadedyr. Man kan selv definere nivået på de ulike fargekodene: grønt, gult, oransje og rødt – der grønt er lite/ingen skadedyr og rødt er høysete nivå.



Trap-Eye hos Norsk Agurk
Norsk Agurk har helårsproduksjon av agurk. De har et veksthus med småplanter og 12 veksthus med agurkproduksjon på totalt 19.250m2.
Norsk Agurk er et stort gartneri og det er arbeidskrevende å sjekk limfeller i 13 store veksthusavdelinger. I august 2025 installerte de Trap-Eye i 8 av veksthusene (12.350 m2).
Ved hjelp av interne prosjektmidler fra NLR fikk jeg muligheten til å bruke ekstra tid på teste ut og få erfaringer fra Trap-Eye i agurkproduksjonen hos Norsk Agurk.
Det er angrep av trips og veksthusmellus i veksthusene hos Norsk Agurk. De bruker rovmidd N. cucumeris og A. swirskii og rovtege Orius majusculus mot trips og rovmidd A. swirskii og snylteveps Encarsia formosa mot veksthusmellus.
Store angrep av trips fører til krokete agurk og avlingstap. Det er derfor spesielt viktig å lykkes med bruk av nyttedyr mot trips for å holde angrepet av trips under kontroll.
Det er kostbart å bruke nyttedyr. Motivasjonen med å installere disse elektroniske limfellene er å få bedre oversikt over angrep av trips og mellus, slik at de kan bruke riktig dose av nyttedyr, få ned kostandene og redusere avlingstap.
Erfaringer med Trap-Eye høsten 2025
Etter 5 måneder med bruk av Trap-Eye hos Norsk Agurk har vi følgende erfaringer:
Registrering av trips og mellus på de elektroniske limfellene en gang i uken sparer mye tid og man får data fra hele veksthuset. Dette gir en god oversikt hvor i veksthuset det er angrep av trips og mellus og hvor stort angrepet er.
Disse dataene er godt helpemiddel til å tilpasse bruk av nyttedyr og eventuelt andre planteverntiltak til smittepresset av trips og mellus.
Fordelene med Trap-Eye er at datane registreres automatisk en gang i uken og er til gjenglig både for gartneriet og for meg som rådgiver. I tillegg til de faste gartneribesøkene hver 3. uke, har jeg i høst også sjekket limfellene en gang i uken via datamaskinen min på kontoret. Dermed har blitt en tettere oppfølging av plantevernet i agurkproduksjonen.
I løpet av høsten endret Norsk Agurk strategi for bruk av rovmidd mot trips og vi så effekten på data fra Trap-Eye. Dessverre førte den første endringen i strategien til en dårligere effekt og antall trips økte på limfellene påTrap-Eye.
Rutinene med utsett av trovmidd mot trips ble endret på nytt. Heldigvis fungerte den siste metoden godt og antalll trips på limfellen ble merkbart redusert. I desember 2025 er angrepet av trips nå under kontroll i alle veksthusene.
De fleste gangene stemte data fra Trap-Eye med angrepet av trips og mellus på plantene i veksthuset. Men det var ikke alltid samsvar med «kart og terreng». Noen ganger opplevde vi at data fra Trap-Eye viste grønt = lite/ingen trips selv om vi fant mye trips og skade på plantene.
Ut i fra disse erfaringene endret jeg metoden med registrering av agurkplantene.
I starten sjekket jeg bare områder der det var økt angrep av skadedyret (merket med gul, oransje eller rød farge på kartet over veksthuset).
Men nå sjekker jeg planter i nærheten av alle fellene med Trap-Eye.
For sjekk av trips på plantene bruker jeg følgende metode:
Ser etter skade av trips på nye og gamle blad. I tillegg rister jeg blad over et ark («bankemetoden») for å se hvor mange trips (nymfer og voksne) som er på bladet.
For å sjekke mellus på plantene, ser jeg på undersiden av bladene etter egg, nymfer og voksne mellus.
Konklusjon
- Trap-Eye er et godt hjelpemiddel for å registrer trips og mellus, men du kan ikke stole blindt på disse registreringene.
- Siden det ikke alltid er samsvar mellom data fra limfellene og smittepresset av trips og mellus på plantene, er det viktig å se på både data fra Trap-Eye og sjekke plantene.
- Ved å spare tid på registrering av limfeller, blir det mer tid til å se på planter. Jeg kan dermed gi råd om planteverntiltak ut ifra hva som faktisk skjer i veksthuset.







