I NLR har vi 45 HMS-rådgivere som jobber mot landbruket og reindriften over hele landet. Vi har avtaler med 13 samarbeidende godkjente bedriftshelsetjenester (BHT), med totalt 23 kontorsteder. Disse utfører helsetjenester til våre kunder fra 175 steder i landet, dermed alltid forholdsvis nært de ca. 8500 kundene vi har på HMS i NLR. Her kommer en oppsummering på noe av vår aktivitet i 2025.

Hjelp i motbakker
Å stille opp for bønder som av en eller annen grunn kjenner på motbakke, er en viktig og ofte usynlig del av jobben som gjøres av våre HMS-rådgivere. I 2025 behandlet vi 208 slike saker, noe som betyr at vi har bidratt til en forskjell for like mange familier/gårder. I halvparten av sakene har helsepersonell fra samarbeidende BHT'er vært viktige bidragsytere, og i flere saker ble hjelpen ytt i samarbeid med andre faggrupper i NLR. Ofte er økonomi og hardt arbeidspress fremtredende faktorer når ting blir tungt og vanskelig for bonden og familien. En gjennomgang med fokus på hvordan man kan jobbe litt mindre, eller litt hjelp fra en løsningsorientert og uavhengig økonomirådgiver fra NLR, hjelper ofte. Vi ser en økning i denne typen saker, og de blir mer kompliserte. At vi kommer inn tidligere og dermed unngår at utfordringene har blitt «sykdom», tolkes som positivt.
Brannforebygging
Brannforebygging er med på 2100 HMS-besøk årlig. Jobben vi gjør sammen med bonden, er et vesentlig bidrag for å unngå brann. Beredskapsplan, inkludert beredskapsplakat, er en del av våre HMS-kurs, og blir ønsket velkommen fra landbruket. Vi utfører kurs i varme arbeider (VA-kurs) og kontroll av slukkemidler over hele landet. Til nå har vi hatt over 17 500 deltakere på VA-kurs, noe som bidrar til økt forebyggende fokus hos mange. Kontroll av slukkemidler (brannslukningsapparat) er forholdsvis nytt fra vår side, men våre 28 godkjente kontrollører har kontrollert rundt 11 200 apparater i 2025 og rundt 30 000 apparater totalt.
HMS-oppfølging på gården
Som HMS-kunde hos oss er bonden og familien ivaretatt med forebyggende fokus både på gården og via helseoppfølging fra samarbeidende BHT. Rundt 2000 gårdsbesøk har gitt bønder «nye øyne» å se farene med. Arbeid med dokumentasjon i forhold til KSL inngår ofte, og vernerunde med tilhørende tiltaksplan er et mål ved alle besøk. Dette er et meget viktig bidrag for forebygging av ulykker.
HMS+og TryggDrift
Et nytt og utvidet tilbud ble lansert helt slutten av 2025. HMS+ inneholder de samme gode elementene for bonden som før, men innebærer nå årlig kontakt oppfølging, fortrinnsvis som gårdsbesøk. Gjennom HMS+ kan bonden også få hjelp til å komme i gang med appen TryggDrift.
I 2025 jobbet vi mye med utviklingen av HMS-verktøyet TryggDrift, i samarbeid med Norsk Mat og NLT. Vår vurdering er at denne løsningen vil bli det mest praktiske tiltaket som gjøres i landbruket opp mot målene i «Nullvisjonen». Løsningen ble lansert tidlig i 2026.
Helseoppfølging på samarbeidende bedriftshelsetjenester (BHT)
Med 175 steder hvor bøndene kan få utført helseoppfølging, er vi alltid forholdsvis nær HMS-kundene. Omtrent 2600 helsesamtaler er utført i 2025, og hvert 3. år kalles det inn til målrettet helseoppfølging. Ved behov kan man få utført en oppfølging utenom denne syklusen. Eksempelvis kan ryggproblemer følges opp med konsultasjon av fysioterapeut. Mange setter også stor pris på å lufte tanker med dyktig helsepersonell. Dersom det avdekkes et behov for ekstra hjelp, tilbys dette.
Kurs og foredrag
Vi tilbyr en rekke kurs innen HMS, Førstehjelp, Gnager (for å kjøpe gift), Plantevern, IPT, VA og Maskinfører. Samlet har HMS-avdelingen i NLR kurset ca. 2500 bønder i 2025. I samarbeid med Norske Landbrukstjenester (NLT) har vi kurset ca. 300 avløsere. Å gi ungdommen god kunnskap om HMS og brannforebygging er et viktig HMS-tiltak. I samarbeid med Landbrukets Brannvernkomite (LBK) har vi undervist på naturbruksskolenes sikkerhetsdager de siste 8 år, og delt kunnskap med over 6400 elever. Omlag 2200 bønder har også fått foredrag med HMS-fokus, av disse hadde møter med tema psykisk helse rundt 1500 deltakere.
Bondens Nettverk
Våre HMS-rådgivere har hatt en viktig rolle i oppbyggingen av «Bondens nettverk». Innlandet fylke troner på topp med nesten 100% dekning i sine kommuner. På landsbasis er det nå etablert 61 nettverk, og målet er at hele landet skal dekkes.
Nullvisjon for ulykker i landbruk, reindrift og skogbruk
Vi har i løpet av 2025 vært meget delaktig i jobbingen opp mot nullvisjonen, med praktiske tiltak, og også i prosesser rundt finansiering. Det oppleves noe utfordrende at tilgangen til midler ikke følger målene i nullvisjonen.
Fagforum HMS
I Fagforum HMS har vi tatt det å arbeide aktivt sammen for hele landet på alvor dette året. Det har styrket kunnskapen og engasjementet, og nyutvikling er et resultat av dette. Dette arbeidet fortsetter. En stor takk til Solfrid, Ellen, Kolbjørn, Anita, Kari-Anne og Linn.
Hvor mange treffer vi med HMS budskapet vårt i landbruket?
De 45 HMS-rådgiverne i NLR-HMS er sammen med de ansatte i samarbeidende BHT'er aktive i jobben med forebygging av ulykker og helsefremmende arbeid i hele Norge. I løpet av 2024 har disse hatt kontakt med ca. 13 000 bønder og ansatte i landbruket. I tillegg brukes fagpressen og annen media. Målet er å få ut god HMS-info og kunnskap til ALLE i landbruket. Våre kunder på HMS får Nytt fra NLR HMS 6 ganger pr år.

HMS-tjenestens aktiviteter i 2025 – Reindrift
Ansettelse av HMS-rådgiver i reindrift
NLR har ansatt en ny HMS‑rådgiver med kontorsted Karasjokk i Region Nord. Hun tiltrer stillingen i august 2026. De to andre rådgiverne er ansatt i Region Nord og Region Midt.
Bedriftshelsetjeneste til reindrifta
Helsepersonell i fire godkjente bedriftshelsetjenester har fått opplæring i reindriftas arbeidsforhold og -hverdag. Helseundersøkelsen er utviklet av HMS-rådgiverne i samarbeid med en ressursgruppe bestående av representanter fra de involverte bedriftshelsetjenestene. Norsk landbruksrådgivings interne forretningsstøtte har etablert systemet for innkalling av utøverne.
Invitasjoner til påmelding ble sendt ut via sosiale medier og Landbruksdirektoratet i mars 2025. Så langt har 218 personer meldt seg på, og rundt 80 av dem har gjennomført helseundersøkelse i Kautokeino, Tana, Karasjok, Mo i Rana, Verdal, Røros, Steinkjer, Trofors, Snåsa og Beitostølen. Tilbudet er løpende og tilgjengelig for hele reindriftsnæringen. Bedriftshelsetjenestene vil fortsette gjennomføringen av helseundersøkelsene i 2026.
Samarbeid med SANKS og deltakelse i arbeidsgruppe nullvisjon
HMS-tjenesten har samarbeid med SANKS angående oppfølging av reindriftsutøvere.
HMS-tjenesten deltar også i arbeidsgruppe for nullvisjon for dødsulykker i landbruket, skogbruket og reindriftsnæringen.
HMS i reindrift er i dialog med skogbrukets HMS-utvalg for å se på mulighetene for utarbeidelse av veileder til ATV-sikkerhetskurs i landbruk, skogbruk og reindrift.
Overvinne – psykolog i lomma
I samarbeid med Overvinne tilbyr HMS‑tjenesten fortsatt en app med digitale selvhjelpsverktøy for alle i reindrifta. I tillegg inneholder tilbudet tre kostnadsfrie psykologkonsultasjoner. Overvinne har også knyttet til seg en nordsamisktalende psykolog ved den digitale klinikken. HMS-tjenesten mottar jevnlig rapporter som viser at dette tilbudet blir brukt av næringen.
Kursvirksomhet, forelesninger og prosjekter
HMS-tjenesten har utviklet et førstehjelpskurs for næringen. I 2025 ble det gjennomført 5 kurs til reindriftsutøvere, elever på videregåendeskole og en gruppe ansatte hos Statsforvalteren. Kursene er holdt på Snåsa, i Mo i Rana og i Kautokeino.
HMS-rådgivere har holdt forelesning om HMS i reindrift til SANKS-ansatte. ATV-sikkerhetskurs ble ikke arrangert i 2025 grunnet for få påmeldte, men det planlegges nytt kurs mai 2026 i Meldal.
Det er igangsatt et hjelmprosjekt, der vi ønsker å innhente erfaringer med hjelmbruk på ATV og snøscooter i praktisk reindriftsarbeid. Vi inkluderer deltakere fra alle reinbeiteområder til å delta i prosjektperioden som går over 1,5 år. 12 hjelmsett er innkjøpt.
Møtepunkter med næring og forvaltning
HMS-tjenesten har deltatt på Statsforvalterenes reindriftsseminarer i Alta 13.-14. oktober og 28. mai i Trøndelag. Vi har i 2025 fortsatt vår tradisjon med å ha stand og holde innlegg på Norske Reindriftsamers Landsforbunds landsmøte. I 2025 var landsmøtet 13.-14. juni i Kirkenes. HMS-rådgiver deltok også med innlegg på sørsamisk helsekonferanse 13.-14. november på Stjørdal.
HMS-tjenesten har deltatt på årlig møte for beredskapsutvalgene i juni 2025.
Veiledning av reindriftsutøvere og dialogmøter med forvaltere og tjenesteytere
HMS-tjenesten har veiledet utøvere i temaene offentlige velferdsordninger og hjelpemidler, økonomi og veivalg, og ordninger i reindriftsavtalen samt tilskuddsordninger knyttet til hjelpemidler og verneutstyr. HMS-rådgiver har vært på feltbesøk på Fosen og i Sør-Helgeland. HMS-tjenesten har også veiledet på henvendelser på interne konflikter.
I forbindelse med veiledning av reindriftutøvere har vi hatt dialogmøter med NAV og reindriftsavdelingen hos Statsforvalteren.


