Etter sesongen 2024 står vi igjen med en utfordring når det gjelder såkorn. Det er store kvalitetsvariasjoner, og det er helt nødvendig å undersøke kvaliteten på alt såkorn. Oversikten fra KIMEN per 27. november viser at nivået av Fusarium er relativt høyt, og det er stor grad av spiretreghet i mange partier. Det er derfor stort behov for behandling mot sopp og for varmebehandling av spiretregt såkorn. Se oversikten fra KIMEN her!
Flere nyheter
KUlt med kross
Jostein Østvang har mål om å være mest mulig sjølforsynt med fôr til sine økologiske mjølkekyr. Her gjør kross av egenprodusert bygg sitt til at han kommer svært nære målet.
NLR
Såkornkvalitet 2025 - oversikt per november 2025
Kimen Såvarelaboratorie AS har publisert foreløpige tall for årets såkornkvalitet.
Fagforum Korn
Webinar om tekniske dupeditter
Grønt Kompetansesenter Mære-Sjetlein har testet billige duppeditter for måling av pH, ledetall, næringsinnhold og lys for deg. Er det mulig å få brukbare svar – uten å tømme lommeboka?
NLR Veksthusrådgiving


