Last ned pdf her: Bruk av plantevernmidler i planteutsalg 2022
Plantevernmidler som er forbudt i planteutsalg
Det er faresymbolene på etiketten til plantevernmiddelet som viser om middelet kan brukes i planteutsalget eller ikke.
I Plantevernforskriften står at: «Plantevernmidler som er merket med farebetegnelsen «giftig», «meget giftig», «akutt giftig» og «kronisk helsefare» sammen med varselordet «FARE», ikke er tillatt på arealer som er åpne for allmenn ferdsel».
Preparater med denne merkingen kan ikke brukes i planteutsalg. Plantene må sprøytes et annet sted før de tas inn i salgslokalet når håndteringsfristen er passert.
Håndteringsfrist defineres som: «Den tid det er påkrevet med bruk av verneutstyr for å gå inn på behandlet areal eller håndtere behandlete planter/plantedeler.»
På etikettene til plantevernmidlene finner du informasjon om hvilket verneutstyr som skal brukes og håndteringsfristen for det aktuelle plantevernmiddelet. Håndterings-fristen for de fleste plantevernmidler er 24 timer.
Tabell 1 viser hvilke plantevernmidler som er godkjent til prydplanter, men som ifølge faremerkingen på etiketten ikke kan brukes i planteutsalg.
Tabell 1. Plantevernmidler om er godkjent i prydplanter i veksthus (per 24.06, 2022) og som er IKKE er lov å bruke i planteutsalg.
Plantevernmiddel |
Reg.nr. |
Helse og Miljøfaremerking |
Håndteringsfrist |
Skadedyrmiddel |
|||
Milbenknock |
2012.7.18 |
FARE + Brannfarlig, Kronisk helsefare, Miljøfare |
Ikke data på etikett |
Steward |
2010.7.18 |
FARE + Helsefare, Kronisk helsefare, Miljøfare |
Ikke data på etikett |
Soppmiddel |
|||
Delan WG |
2008.11.14 |
FARE + Etsende, Akutt giftig, Miljøfare, Helsefare, kronisk Helsefare |
48 timer |
Fungaflash |
2009.1.17 |
FARE + Etsende, Helsefare, Kronisk helsefare, Miljøfare |
24 timer |
*Steward er i en avviklingsperiode, tillatt brukt frem til 19.09.2022.
Bruk av plantevernmidler i planteutsalg
Hovedmålet må være å unngå plantevernmidler i planteutsalget. Mattilsynet anbefaler at sprøyting med plantevernmidler, ikke bør utføres i veksthus som samtidig fungerer som salgslokale, med mindre lokalet stenges av med god margin i forhold til håndteringsfrist og gjennomføring av utlufting.
Dersom man likevel må sprøyte, må bruken av plantevernmidler følge alle bestemmelser og anbefalinger knyttet til arbeidsmiljø, merking, håndteringsfrist, helsefare, m.m.
Behandlet arealet merkes med Mattilsynet sin plakat. I tillegg må arealet sikres slik at kundene ikke har tilgang til plantene i henhold til håndteringsfristen.
Plantevernmidler i risikoklasse 1 og 2 er ikke merket med farepiktogrammer. De generelle anbefalingene for håndtering og bruk av plantevernmidler gelder også for disse midlene.
Tabell 2, 3 og 4 viser hvilke plantevernmidler som kan brukes i planteutsalg, faremerking og hvilke håndteringsfrister som gjelder for de ulike midlene.
Tabell 2. Skadedyrmidler som er godkjent i prydplanter i veksthus (per 24.06.22) og som er lov i planteutsalg når bruken følger regler for arbeidsmiljø, merking, håndteringsfrist og helsefare.
Plantevernmiddel |
Reg.nr. |
Helse og Miljøfaremerking |
Håndteringsfrist |
Conserve |
2012.15.14 |
ADVARSEL + Miljøfare |
24 timer |
Decis Mega EW50 |
2012.1.14 |
ADVARSEL + Helsefare, Miljøfare |
24 timer |
Floramite |
2009.68.17 2010.8.16 2010.1.16 |
ADVARSEL + Helsefare, Kronisk helsefare, Miljøfare |
24 timer |
Karate 5CS |
2011.20.14 |
ADVARSEL + Helsefare, Miljøfare |
24 timer |
Mainspring |
2020.12 |
ADVARSEL + Miljøfare |
12 timer |
Mospilan SG | 2021.11 | ADVARSEL + Helsefare, Miljøfare | Håndteringsfrist ikke oppgitt. Bruk vernehansker og heldekkende arbeidstøy ved håndtering og bruk av preparatet. |
Movento (minor use) |
2013.25 |
ADVARSEL + Helsefare, Kronisk helsefare |
24 timer |
PreFeRal WG (biologisk middel) |
2018.50 |
Avgiftsklasse 1 Ikke merket med faresymbol |
24 timer |
Raptol |
2017.20 |
ADVARSEL + Miljøfare |
Ikke data på etikett |
Teppeki |
2014.3.18 2014.10 2014.13 |
ADVARSEL + Helsefare |
48 timer. Verne-hansker må brukes ved arbeid med behandlede prydplanter i 17 dager etter sprøyting. |
Vertimec |
2010.21.14 |
ADVARSEL + Kronisk helsefare, Helsefare, Miljøfare |
24 timer Bruk forkle og lange hansker ved all håndtering av fuktige behandlete plantedeler. |
Tabell 3. Soppmidler som er godkjent i prydplanter i veksthus (per 26.06.22) og som er lov i planteutsalg når bruken følger regler for arbeidsmiljø, merking, håndteringsfrist og helsefare.
Plantevernmiddel |
Reg.nr. |
Helse og Miljøfaremerking |
Håndteringsfrist |
Aliette 80 WG |
2007.125.14 |
ADVARSEL + Helsefare |
24 timer |
Apron XL |
2021.18 2022.2 |
ADVARSEL + Helsefare |
Ikke data på etikett |
Rizolex 50FW |
2010.20.17 |
ADVARSEL + Helsefare, Miljøfare |
24 timer |
Serenade ASO |
2017.14.20 |
Biologisk middel (bakterie) Avgiftsklasse 1 Ikke merket med faresymbol |
Ikke data på etikett |
Switch 62,5 WG |
2008.56.15 |
ADVARSEL + Miljøfare |
24 timer |
Teldor WG |
2007.130.14 |
Miljøfare Avgiftsklasse 1 |
Heldekkende arbeidstøy må brukes dersom man håndterer behandlete planter |
Thiovit Jet |
2007.30.14 |
Irriterende Avgiftsklasse 1 Ikke merket med faresymbol |
Ikke data på etikett |
Topas 100 EC |
2008.9.15 |
ADVARSEL + Helsefare, Kronisk helsefare, Miljøfare |
48 timer |
Tabell 4. Vekstregulerende midler som er godkjent i prydplanter i veksthus (per 24.06.22) og om er lov i planteutsalg når bruken følger regler for arbeidsmiljø, merking, håndteringsfrist og helsefare.
Plantevernmiddel |
Reg.nr. |
Helse og Miljøfaremerking |
Håndteringsfrist |
Alar 85 |
2012.25.17 2012.26.16 2012.27.16 |
Avgiftsklasse 2 Ikke merket med faresymbol |
24 timer. Hansker må også benyttes ved håndtering av plantedeler i 14 dager etter behandling. |
Dazide Enhanze |
2019.23 |
||
Bonzi |
2013.18.17 |
Avgiftsklasse 1 Miljøfare |
Bruk beskyttende arbeidsklær og hansker ved arbeid med behandlet kultur |
Kompakt 5C |
2019.17 |
Avgiftsklasse 2 ADVARSEL + Etsende, Helsefare |
Verneutstyr må brukes dersom en går inn i behandlet område, eller håndterer behandlede plantedeler når det fremdeles er vått etter sprøyting. I veksthus må hansker benyttes ved arbeid med behandlede planter. |
Dazide Enhanze inneholder samme aktive stoff som Alar 85.